Královna cyklistiky Kristýna Zemanová: "Je to skvělý pocit, teď už ale cílím na Tábor."

25. 1. 2024

Novopečená královna české cyklistiky Kristýna Zemanová nyní upíná své síly na domácí světový šampionát...

Autor: Jan Němec, Tomáš Ježek
Foto: Jan Němec
Zdroj: mtbs.cz

Novou královnou české cyklistiky se stala za rok 2023 Kristýna Zemanová z mladoboleslavského Brilon Racing Teamu. Stejně jako v loňském roce je tak nejlepší cyklistkou žena. Kristýnu Zemanovou vám dlouze představovat nemusíme. Dvacetiletá cyklokrosařka z Kosmonos patří ve své disciplíně mezi světovou špičku, v závodech světového
poháru se pravidelně umísťuje v top ten a vítězkou ankety Král cyklistiky za rok 2023 stala díky dvou bronzovým medailím - ze světového a evropského šampionátu. Možná největší a nejtěžší závod kariéry ji ale zatím čeká. První únorový víkend bude české barvy reprezentovat na světovém šampionátu cyklokrosařů v Táboře. Čeští fanoušci do ní vkládají velké naděje. Jak se s tlakem Kristýna vyrovnává? Jaké má na mistrovství světa ambice a jak se na MS připravuje? Vše se dočtete v rozhovoru níže...

Jaké to je s korunkou?

Krásný pocit. Je to završení roku 2023, který byl nesmírně úspěšný. Byla to moje životní sezona.

Jak zatím hodnotíš letošní sezónu?

Povedlo se mi vylepšit umístění ve světovém poháru, proniknout několikrát do elitní desítky, čehož si moc cením. Doufám, že v posledních dvou závodech to budu schopná zopakovat. Do další sezony mám obrovskou motivaci se tam udržet a ještě se posunout dopředu.

Jaké to je v šatech?

Je to velký nezvyk. Většinu času trávím v dresu nebo doma v teplákách. Jsem ráda, že jsem vyrazila do společnosti a jednou se oblékla jinak.

Jsi nervózní, když neděláš svoji obvyklou činnost?

Vlastně ani ne. Dělám ráda rozhovory. Ráda si s lidmi povídám, byť jsem introvert. Ale tohle mi nevadí.

Blíží se Mistrovství světa v Táboře, jak vrcholí příprava?

Doufám, že to zdárně dotáhneme k MS a vše bude bez problémů a já podám stoprocentní výkon. Ale samozřejmě je to sport, stát se může cokoliv. Pak samotný závod bude mít určitě několik scénářů. Uvidíme, jak to bude vypadat.

Překvapilo tě vítězství v anketě?

Pár lidí mi naznačovalo, že by to mohlo dopadnout. Měla jsem tušení, že nějaká šance je. Ale nepřipouštěla jsem si to, byla jsem napnutá a čekala jsem, jak to dopadne. Je to další z velkých úspěchů.

Vypneš tímto způsobem alespoň na chvilku před blížícím se MS?

To slyším ze všech stran, každý den, v každém rozhovoru. Jsem ráda, že tohle byla změna. Hodila jsem se do gala a užila si večer, ale zítra už letím do Benidormu, pak do Hoogerheide. (poslední informace ovšem naznačují, že světový pohár v Benidormu Kristýna neabsolvuje, a to kvůli zrušenému letu do Alicante - pozn. red.)

Jak je to s výhledem na silnici?

Pro mě je prioritou cyklokros, přechod neplánuji. Chci ale jezdit na silnici víc, objet více jednorázovek i etapáků, je to skvělá příprava. Minulý rok v létě tolik závodů nebylo. Maturovala jsem, některé závody se rušily. Ale nehrálo to takovou roli. Rozzávodila jsem se v terénu. Do budoucnosti chci ale silnice zařazovat více.

Považuješ se za největší medailovou naději na mistrovství světa?

Kdyby se mě lidé neptali dokola, asi bych nad tím nepřemýšlela, jestli jsem pod tlakem. Ať už jde o Toi Toi Cup, či jiné závody, chci podat co nejlepší výkon. Nedělám si hlavu, nechci mít nervy. Je to pořád cyklistika, která mě baví. Chci si udržet klidnou hlavu, neřešit, co kdo říká. Užít si to.

Osobní cíl máš?

Chci odevzdat maximum a nějak to dopadne. Ale to nějak znamená medaile. Po úspěšně sezoně je těžké pomýšlet na něco jiného. Chtěla bych medaili. Alespoň znovu bronz, ideálně ho vylepšit. Uvědomuji si, že ta konkurence je veliká. Mohu jet klidně o páté šesté místo, stejně jako o zlato.

Jsi natěšená?

Až do víkendu jsem to neřešila, ale teď jsem si po republice představovala, jaká asi bude atmosféra. Trať je hezky připravená. Přijede celá moje rodina, kamarádi, známí od táty z práce, lidí chce přijet hodně, někteří vymýšlí transparenty. Na tu podporu se těším a doufám, že ji využiju.

Program je náročný, kdy regeneruješ?

Já na jaře a v létě spíše trénuji, než závodím. A podvědomě jsem připravená, že podzim a zima bude náročná. Únavu necítím, pokud vše půjde stejně, vyjde to dobře, tak si sezonu ještě protáhnu a pojedu po MS nějaké závody v Belgii. Uvidíme...

K jakým poznatkům jsi dospěla po MČR v Táboře?

Já se snažila nastupovat po každé zatáčce, chtěla jsem si to vyzkoušet v tempu, abych viděla, jak na to tělo bude reagovat. Jet v tempu jako při mistrovství světa. Vnímám jako velký bonus, že jsme mistrák na trati MS odjeli. Měla by to být výhoda.

Jaké to bylo jet jako favoritka?

Já se hodně těšila. Byl to nejpohodovější titul z těch tří. Vlastně jsem vůbec nepochybovala, že bych titul neměla udělat. Výsledky napovídaly, že když nebudu mít technické problémy, tak by to mělo vyjít. Hlava byla uvolněná, vychutnala jsem si závod i samotný dojezd.

Sníh by ti v Táboře nevadil?

Když je sucho a bláto, tak se ukáže hrubá síla. Je to o tom založit a jet. Sníh je o trpělivosti, je to specifické. Nedělat chyby, nezmatkovat a nechat jet kolo.

Jak vítáš možnost startovat na MS ve štafetě?

Já ty štafety vnímám jako super věc. Člověk si okruh vyzkouší v ostrém tempu. V Americe i v Hoogerheide nebo na ME jsem to brala jako super věc, je to na jedno kolo, člověk tam nechá sto procent. Ukážou se místa, kde se může rozhodovat. Štafety mi vždy pomohly vymyslet taktiku na závod. Určitě to bude super. Pojedu. Určitě nám pomůže, že pojedeme doma. Myslím, že budeme silní a pojedeme o velké umístění. Ale záleží, které jezdce reprezentace do štafety nasadí. Nikdy člověk neví, co bude.

 

 

Zpět