Mezinárodní etapový závod Lidice 2020 vyhrál němec Loderer

29. 7. 2020

Mezinárodní etapový závod Lidice vyhrál němec Loderer

Až ve spurtu se rozhodovalo v první etapě a zároveň v úvodním dílu seriálu ŠKODA CUPu - Českého poháru v silniční cyklistice v Záboří nedaleko Blatné. Pro vítězství si na začátku zpožděného startu sezony dojel německý jezdec Timon Loderer (Hrinkow Advarics Cycleang), který až v posledních metrech připravil o triumf Vojtěcha Sedláčka jedoucího v trikotu reprezentace ČR, třetí skončil Němec Martin Gluth z týmu Maloja Pushbikers MTB.

Úvod závodu, který se jel na dvanáctikilometrovém zvlněném okruhu, jež jezdci absolvovali třináctkrát, tedy dohromady 156 kilometrů, byl poznamenán začátkem závodní sezony. V prvních okruzích bylo k vidění dost pádů, snahy o úniky, ale řádný nevedl k úspěchu. Až v čtvrtém kole ujeli Christopher Hartz z Německa (Hrinkow Advarics Cycleang) a František Honsa (Toporex - Lapierre Pro Cycling Team), kteří si vypracovali náskok přes dvě minuty. Spolu vydrželi až do jedenáctého okruhu, kdy je dostihla skupina pronásledovatelů.

Ta se zrodila někdy kolem sta odjetých kilometrů, když se v hlavním poli začalo hodně závodit. Asi na 105 kilometru nastoupil Sedláček a za ním se vyvezlo deset jezdců a spolu se rychle přibližovali vedoucí dvojici, kterou dojeli v jedenáctém kole. Závodu jistě prospěla zahraniční konkurence, když kromě našich jezdců byli na startu cyklisté z
Rakouska, Německa, Maďarska a Slovenska a také fakt, že z nejlepší české stáje Elkov Kasper startovala jen čtveřice závodníků, takže žádný tým neměl výraznou početní převahu. Z příbramských jezdců dokončil nejlépe 11. Michal Schuran následovaný 14. Vojtěchem Modlitbou. Druhou etapu, tříkilometrové okruhy v Lidicích, které jezdci absolvovali třiatřicetkrát, vyhrál podařeným útokem v posledních desítkách metrů Adam Ťoupalík (Elkov Kasper) s jednovteřinovým náskokem před Timem Wollenbergen (Něm./Majola Pushbikers), o další dvě vteřiny zpět přijel Petr Klabouch (Topforex - Lapierre Pro Cycling Team).

Závěrečný spurt ovlivnil pád na čele pelotonu v poslední zatáčce a vyřadil z boje i domáciho Michala Schurane. Loderer položil základ k celkovému prvenství již v sobotu, kdy byl nejlepší na okruzích v Záboří, které byly zároveň prvním dílem ŠKODA CUPu. V poslední etapě mu stačilo dojet na šestém místě.